Absolwenci filozofii otrzymują wiedzę i umiejętności w wielu dziedzinach, interdyscyplinarny charakter studiów pozwala na osiągnięcie niezbędnej w dzisiejszym świecie otwartości i elastyczności w myśleniu, filozofia pozwala na kształtowanie kreatywności i twórczego podejścia do problemów. Absolwenci zajmują się m.in. dziennikarstwem, krytyką teatralną i filmową, zostają pracownikami organizacji i fundacji pozarządowych, pracują w reklamie, w biznesie na rozmaitych stanowiskach menedżerskich, kierowniczych, audytorskich, w instytucjach oświatowych i kulturalnych. Duża grupa absolwentów filozofii podejmuje studia doktoranckie, które otwierają drogę budowania kariery naukowej. Studia filozoficzne przygotowują także do podejmowania współpracy międzynarodowej, zwłaszcza w obszarze transgranicznym, oraz podejmowania ról animatorów środowisk lokalnych.
Filozofia a nauka
Absolwent studiów pierwszego stopnia prowadzonych na kierunku filozofia w ramach specjalności filozofia a nauka dysponuje elementarną wiedzą i umiejętnościami z zakresu podstawowych aspektów relacji filozofii i nauki. W ich zakres wchodzą przede wszystkim zagadnienia filozoficzne, metodologiczne oraz historyczne ujęcie problemów związanych z rozwojem nauki, w szczególności w obszarze biologii i kosmologii. Absolwent zna również podstawowe stanowiska w sprawie relacji nauki i religii. Absolwent rozumie złożoność uwarunkowań funkcjonowania nauki. Posiada podstawową wiedzę z zakresu historii oraz psychologii i socjologii nauki i religii. Potrafi ocenić argumentację stosowaną w dyskusjach w obszarze relacji filozofii i nauki oraz nauki i religii. Zna elementarną terminologię w języku obcym, która stosowana jest w dyskusjach z tego zakresu w literaturze obcojęzycznej. Potrafi czytać ze zrozumieniem filozoficzne teksty obcojęzyczne dotyczące zagadnień naukoznawczych.
Filozofia praktyczna
Specjalność filozofia praktyczna skierowana jest do studentów zainteresowanych rozszerzeniem wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko rozumianej filozofii praktycznej. Program specjalności obejmuje zajęcia głównie w formie konwersatoriów i projektów, prezentujących podstawowe dziedziny filozoficzne w kontekście ich aplikacji w rozwiązywaniu problemów społecznych i indywidualnych. Absolwent specjalności posiada wiedzę i umiejętności niezbędną do prawidłowego analizowania procesów społecznych, kulturowych i politycznych, potrafi precyzyjnie zdefiniować problemy o charakterze społecznym i etycznym, potrafi wskazać twórcze metody rozwiązywania konfliktów, zna zasady budowania zespołów i sprawnej organizacji. Absolwent specjalności filozofia praktyczna może znaleźć zatrudnienie w wielu branżach, zarówno w prywatnych przedsiębiorstwach, w organizacjach pozarządowych jak i instytucjach publicznych, na stanowiskach związanych ze współdziałaniem społecznym, komunikacją, audytem etycznym i jakościowym, doradztwem, zarządzaniem wiedzą i researchingiem.
Absolwent studiów filozoficznych drugiego stopnia posiada wiedzę z zakresu historii filozofii polskiej, filozofii anglosaskiej, niemieckiej oraz nieeuropejskich idei filozoficznych. Potrafi tłumaczyć obcojęzyczne teksty naukowe. Zna aktualne problemy i dylematy filozoficzne związane z rozwojem nauki, przemianami ekonomicznymi, politycznymi i kulturowymi. Ma podstawę do samodzielnych poszukiwań światopoglądowych i etycznych, do tworzenia własnego obrazu świata oraz identyfikowania moralnych problemów, a także wyzwań współczesności. Potrafi precyzyjnie formułować i uzasadniać swoje poglądy. Absolwenci posiadają przygotowanie do pracy naukowej i dydaktycznej w instytucjach akademickich, a także do pracy w instytucjach i organizacjach działających w różnych dziedzinach życia publicznego i zajmujących się szeroko pojętym kształtowaniem świadomości społecznej. Absolwenci odnajdą się zarówno jako pracownicy administracji publicznej (w szczególności w obszarach związanych z programami UE), jak też jako specjaliści do spraw marketingu, public relations, audytu etycznego, czy też zarządzania zasobami ludzkimi.
Etyka w życiu publicznym
Specjalność etyka w życiu publicznym została przygotowana z myślą o absolwentach studiów pierwszego stopnia z filozofii oraz innych kierunków, którzy chcieliby nie tylko poszerzyć teoretyczną wiedzę z etyki, ale także zmierzyć się z poruszanymi dotąd zagadnieniami i problemami etycznymi w praktyce. Absolwent studiów posiada szeroką wiedzę z zakresu etyki teoretycznej, a także rozeznanie w aktualnych problemach i dylematach etycznych związanych z rozwojem nauki, przemianami ekonomicznymi, politycznymi i kulturowymi. Potrafi precyzyjnie formułować i uzasadniać swoje poglądy. Posiada umiejętności pracy w zespole i kierowania nim; respektowania różnych punktów widzenia w debacie publicznej i naukowej; argumentowania w oparciu o własną wiedzę i poglądy; posługiwania się metodami analizy i interpretacji różnych wytworów kultury; posługiwania się językiem obcym w mowie i w piśmie; otwartości na inne języki i kultury. Absolwenci posiadają przygotowanie do pracy naukowej i dydaktycznej w instytucjach akademickich, a także do roli audytorów etycznych i bioetycznych, konsultantów do spraw etycznych w firmach zajmujących się inwestycjami kapitałowymi oraz instytucjach i organizacjach działających w różnych dziedzinach życia publicznego.
Kultura internetu
Specjalność kultura internetu daje możliwość pogłębienia wiedzy z komunikacji społecznej, także wirtualnej, świadomego poruszania się w sieci i czerpania z tego określonych korzyści. Absolwent posiada umiejętności pracy w zespole i kierowania nim; respektowania różnych punktów widzenia w debacie publicznej i naukowej; argumentowania w oparciu o własną wiedzę i poglądy; posługiwania się metodami analizy i interpretacji różnych wytworów kultury; posługiwania się językiem obcym w mowie i w piśmie; otwartości na inne języki i kultury.