uz-logo-pion-2.png

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Studia licencjackie (I stopnia)

Kierunek studiów dziennikarstwo i komunikacja społeczna (I stopnia, stacjonarne) są to 3-letnie studia o profilu ogólnoakademickim, prowadzące do tytułu zawodowego licencjata. Zakładane efekty uczenia się dla kierunku odnoszą się do dyscypliny naukowej językoznawstwo jako wiodącej (dziedzina nauk humanistycznych) oraz dyscypliny naukowej nauki o komunikacji społecznej i mediach (dziedzina nauk społecznych).

Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna jest wyposażony w wiedzę, umiejętności i kompetencje umożliwiające wykonywanie pracy dziennikarza w profesjonalnej redakcji w mediach tradycyjnych i internetowych, a także podjęcie zatrudnienia na stanowiskach związanych z obsługą medialną firm i organizacji oraz monitoringiem mediów.  Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna zapewniają zaawansowany stopień wiedzy językoznawczej dotyczącej funkcjonowania języka w różnych uwarunkowaniach społecznych i kulturowych oraz z zakresu nauk o komunikacji społecznej i mediach na poziomie umożliwiającym prowadzenie badań w pracach dyplomowych. Absolwent uzyskuje dyplom licencjata. Jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia m.in. na tym samym kierunku. Zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.


Broker informacji

Program kształcenia w ramach specjalności broker informacji na studiach pierwszego stopnia zakłada efekty kształcenia związane z wyposażeniem absolwentów w uniwersalne umiejętności przydatne na rynku pracy. W szczególności są to umiejętności związane z organizacją i zarządzaniem informacją. Ponieważ wśród zawodów przyszłości wskazuje się m. in. zawody związane z wyszukiwaniem i przetwarzaniem informacji (np. specjalista ds. klasyfikowania i indeksowania informacji, audytor wiarygodności informacji), specjalność ta w pierwszej kolejności wyposaża absolwenta w wiedzę i kwalifikacje umożliwiające podjęcie takich właśnie profesji (w szczególności jest to wiedza dotyczącą wszelkiego typu źródeł informacji, umiejętności sprawnego wyszukiwania, selekcji i oceny jakości informacji, tworzenia źródeł i zasobów informacji poprzez wdrażanie narzędzi cyfrowych, a także znajomość metod pracy z użytkownikiem informacji). Absolwent specjalności jest przygotowany do pracy w ośrodkach i centrach informacji, pracowniach bibliograficznych, wydawnictwach, archiwach, księgarniach, bibliotekach, firmach reklamowych i w infobrokerskiej obsłudze biznesu. Uzyskując dyplom licencjata wybranego kierunku studiów jest przygotowany do kontynuowania edukacji w ramach studiów drugiego stopnia.


Dziennikarstwo internetowe

Absolwenci specjalności dziennikarstwo internetowe dysponują zaawansowaną wiedzą i umiejętnościami związanymi z obsługą nowych mediów (kreowaniem środowiska sieciowego i profesjonalną obsługą mediów społecznościowych). W programie specjalności przewidziane są zajęcia umożliwiające nabycie wiedzy o nowych technologiach komunikowania w Internecie w kontekście technicznym, społecznym i lingwistycznym oraz umiejętności ich projektowania, obsługi i kreatywnego wykorzystania w przekazie medialnym. Absolwenci znają m.in. teorię i praktykę hipertekstu oraz potrafią zaprojektować, stworzyć i opublikować stronę WWW, co powinno umożliwić im znalezienie zatrudnienia przy redagowaniu serwisów online, w tym stron internetowych czasopism oraz stacji radiowych i telewizyjnych. Ponadto są przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia na tym samym kierunku (w przypadku Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego są to studia z zakresu dziennikarstwa i komunikacji społecznej, uwzględniające moduł uzupełniający dziennikarstwo ekologiczne) bądź kierunkach pokrewnych.

Studia magisterskie (II stopnia)

Kierunek studiów dziennikarstwo i komunikacja społeczna (II stopnia, stacjonarne) są to 2-letnie studia o profilu ogólnoakademickim, prowadzące do tytułu zawodowego magistra. Zakładane efekty uczenia się dla kierunku odnoszą się do dyscypliny naukowej językoznawstwo jako wiodącej (dziedzina nauk humanistycznych) oraz dyscypliny naukowej nauki o komunikacji społecznej i mediach (dziedzina nauk społecznych).

Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna jest wyposażony w specjalistyczną wiedzę, umiejętności i kompetencje umożliwiające wykonywanie pracy dziennikarza w profesjonalnej redakcji w mediach tradycyjnych i internetowych oraz podjęcie zatrudnienia na stanowiskach związanych z obsługą medialną firm i organizacji. Moduł uzupełniający, obejmujący treści z zakresu dziennikarstwa ekologicznego, daje dodatkowe kompetencje w zakresie kreowania przekazu sprzyjającego zrównoważonemu rozwojowi i budowaniu gospodarki opartej na wiedzy i zielonych technologiach produkcji. Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna zapewniają także pogłębioną wiedzę językoznawczą umożliwiającą uczestnictwo w badaniach naukowych oraz znajomość metod badań medioznawczych i umiejętność ich zastosowania w projektach badawczych.

Absolwent uzyskuje dyplom magistra i jest przygotowany do podjęcia dalszego kształcenia w szkołach doktorskich. Ponadto zna język obcy na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18